E-commerce – gotowe rozwiązanie czy rozwiązanie custom

Rozwiązania dla e-commerce - jakie jest najlepsze?

Założenie sklepu internetowego wiąże się dziś z ogromnym potencjałem – rynek e-commerce w Polsce rośnie i wygląda na to, że trend ten nie zmieni się w najbliższych latach. Każdego roku konkurencja jest coraz większa, dlatego największym wyzwaniem jest wyróżnienie się na tle innych sklepów i przekonanie użytkowników, że to właśnie z Twojej oferty powinni skorzystać. Jednym z czynników decydujących o sukcesie sklepu jest aspekt wizualny i design, które mogą zachęcić lub zniechęcić do zakupu. Jedną z pierwszych decyzji, jaką musisz więc podjąć, rozpoczynając przygodę z e-commerce, jest wybór odpowiedniego rozwiązania e-commerce. Najczęściej jest to wybór między dwiema opcjami: skorzystanie z gotowej platformy lub napisanie sklepu od zera.

Gotowa platforma e-commerce – wady i zalety

Użytkownicy gotowych rozwiązań wskazują przede wszystkim na następujące zalety:

 • Platforma zapewnia Ci niemal wszystko. Nie musisz martwić się aktualnością zabezpieczeń, skryptami, zgodnością z przepisami prawa, hostingiem. Ktoś inny robi to za Ciebie.
 • Proces tworzenia sklepu jest szybki i łatwy. Gotowa platforma prowadzi Cię za rękę, masz też wsparcie administratora platformy.
 • Korzystasz z wielu gotowych integracji, co optymalizuje koszty i pomaga zaoszczędzić czas.
 • Abonament jest stosunkowo niedrogi.

Niestety wybór gotowego rozwiązania niesie za sobą również pewne zagrożenia:

 • Sklep nie jest "Twój". Nie możesz więc dodawać spersonalizowanych funkcjonalności, a jeśli któraś z istniejących funkcji nie spełnia Twoich oczekiwań, nic nie możesz z tym zrobić.
 • Ryzykowne skalowanie – wraz ze wzrostem liczby zamówień może się okazać, że potrzebujesz przejść na wyższy abonament, co generuje kolejne koszty.
 • Gotowa platforma to zestaw szablonów, z których mogą też korzystać inne firmy. Nie masz żadnej gwarancji, że Twój sklep będzie unikatowy.

Sklep internetowy szyty na miarę – wady i zalety

Rozwiązanie custom ma wiele zalet, m.in.:

 • Twój sklep unikatowy – sam decydujesz o tym, jak będzie wyglądał, nie ograniczając się do gotowych szablonów. Sam decydujesz o designie i funkcjonalnościach.
 • Masz pełną wolność i swobodę co do wyglądu, układu i działania sklepu. Masz też władzę nad skalowaniem projektu i infrastrukturą sieciową.
 • Nie jesteś uwiązany umową z inną firmą.
 • Masz pewność, że Twój sklep jest bezpieczny – informacje o lukach w bezpieczeństwie nie są dostępne publicznie.

Jak wszystko, dedykowane rozwiązanie ma również pewne wady:

 • Rozwiązanie custom jest zwykle droższe niż gotowa platforma. Koszty te zwracają się jednak później – nie płacisz abonamentu, a rozbudowa i aktualizacje nie są uzależnione od firmy zewnętrznej.
 • Proces budowy sklepu jest nieco bardziej czasochłonny niż skorzystanie z gotowego rozwiązania.

Co wybrać? Dedykowane rozwiązanie czy gotową platformę?

Podsumowując, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb danej firmy. Jeśli otwierasz swój pierwszy sklep i nie zależy Ci na rozbudowanej platformie, na pewno warto rozważyć gotowe rozwiązanie. Podobnie, gdy nie posiadasz dużego budżetu – gotowe rozwiązanie bez dużej inwestycji pokaże Ci, jaki potencjał ma Twój internetowy biznes. Jeśli jednak Twoja firma nie jest już na pierwszym etapie rozwoju, portfolio produktów jest rozbudowane, a Ty masz konkretne wymagania, które powinien spełniać Twój sklep, bardziej sprawdzi się dedykowana platforma. Umożliwi Ci nie tylko wdrożenie konkretnych pożądanych funkcjonalności, ale i późniejsze skalowanie i rozbudowę sklepu bez opłacania dodatkowego abonamentu. Jeśli więc chcesz dynamicznie rosnąć i jednocześnie nie chcesz być ograniczony platformą, lepiej sprawdzi się szyte na miarę rozwiązanie.

Rozwijaj sklep internetowy z DejvSoft

Jak widzisz, oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, dlatego przed rozpoczęciem prac nad budową sklepu warto poważnie zastanowić się nad swoimi potrzebami i planami w zakresie rozwoju biznesu w przyszłości. W DejvSoft projektujemy nowoczesne, szyte na miarę sklepy, które pozwolą Ci dynamicznie się rozwijać i rosnąć, zdobywając nowych klientów. Oferujemy też usługi pozycjonowania SEO.

Poznaj naszą ofertę w zakresie sklepów internetowych.